пʼятниця, 12 квітня 2019 р.

«Інтеграція LEGO-технологій в освітній процес»  Оптимізуючи розвивальне середовище, ми забезпечуємо кожній дитині свободу розвитку, запорукою якого є докладання дитиною власних зусиль до досягнення результату в будь – якій діяльності. Ми прагнемо, щоб радість від ігрової діяльності поступово переросла в радість навчання. Тому з метою розкриття та розвитку внутрішнього потенціалу кожної дитини, формування її цілісного світогляду та забезпечення ігрового досвіду 28 березня 2019 року у ТНВК №35 проведена інтерактивна школа сучасного вихователя у формі ВОКШОПУ на тему «Інтеграція LEGO-технологій в освітній процес». На даній зустрічі ми зясовували як можна поєднувати цю програму з чинною комплексною освітньою програмою Українське дошкілля.
   Конструювання — це діяльність, що має моделюючий характер. Засоби LEGO- конструкторів дають змогу дитині моделювати навколишній простір в самих істотних рисах і відносинах. Така специфічна спрямованість своєрідно впливає на психічний розвиток дітей дошкільного віку. 
Методист ТКМЦ  Погорєлко О.Ю. розпочала тренінг з «Ранкового кола» та визначила мету даного заходу, це ознайомлення вихователів – методистів ЗДО з особливостями впровадження LEGO-технологій в освітній процес. За допомогою маленьких різнокольорових кубиків, у дітей, крім моторики рук, одночасно розвивається сприйняття навколишнього світу, а також безліч інших корисних рис характеру. Конструктор вчить дитину самостійно діяти, приймати рішення, фантазувати. Крім цього, LEGO сприяє заспокоєнню, так як за кропіткою грою у батьківського чада просто не буде часу відволікатися на що-небудь інше.
Конструктор LEGO зручний тим, що його можна збирати не тільки на столі, але і на підлозі. Розкидані на підлозі деталі заманять навіть найбільш запеклого непосиду, адже в пошуках потрібної деталі у нього буде йти досить-таки багато енергії і часу. Кубики конструктора володіють затупленими кутами, тому навіть якщо в процесі гри дитина наступить на деталі, ніякої шкоди вони йому не завдадуть. Дана особливість важлива в основному для маленьких дітей, які воліють не просто сидіти і збирати конструктор, а постійно пересувати по підлозі. На початок зустрічі учасники виконали вправу «На пошук спільної ідеї» і визначили, що ми всі маємо спільну мету - зробити нашу освіту освітою для життя! Освітня реформа  вимагає нових підходів, нестандартних рішень і виходу за рамки звичного, комфортного і контрольованого. І зміни починаються прямо тут і зараз.
Вихователь-методист навчально-виховного комплексу №35 Савчук Н.Б. надала експрес інформацію про «Технології навчання конструюванню в НВК. Конструктор LEGO в освітньому процесі».
Слід враховувати те, що конструктори LEGO поділяються на два види – для молодшої (DUPLO – обємні за розміром деталі , якими дитина з легкістю зможе гратися, починається з раннього аж до старшого дошкільного віку.) та старшої групи дітей (SYSTEM – деталі вдвічі менші за розміром, ніж  DUPLO ). Конструктор для старшої вікової групи має менші деталі, тому що дитина вже не буде намагатися спробувати на смак або проковтнути різні елементи. Для молодшої вікової групи необхідно використовувати тільки конструктор з великими деталями, які неможливо засунути в рот маленькій дитині. За допомогою конструктора LEGO вирішуються завдання освітньої діяльності з дошкільниками за наступними напрямками:
1. Розвиток дрібної моторики рук, стимулюючи в майбутньому загальне мовленнєвий розвиток і розумові здібності.
 Сучасна педагогіка і дитяча психологія прекрасно простежила взаємозв'язок між розвитком мозку і розвитком моторики рук. Очі й вуха - органи, які сприймають інформацію, але закріплення цієї інформації проводиться методом дії. Діяльність мозку безпосередньо пов'язана з дією рук, зі здатністю точного і тонкого маніпулювання ними. Тому такі ігри, як конструктор LEGO, є саме тими методиками, які розвивають мислення в прямому сенсі цього слова.
2. Навчання правильному і швидкому орієнтуванню в просторі.
3. Отримання математичних знань про рахунок, форму, пропорції, симетрії.
4. Розширення своїх уявлень про навколишній світ, архітектуру, транспорт, ландшафт.
 5. Розвиток уваги, здатності зосередитися, пам'яті, мислення.
 6. Навчання уяві, творчому мисленню.

 Під час практичного блоку вихователі-методисти мали можливість ознайомитися та повправлятися з цеглинками  LEGO. У грі  «Відкриваємо таємниці цеглинок» педагоги          навчалися розрізняти деталі LEGO за формою, кольором, кількістю штирів, добирати необхідні для побудови певної конструкції деталі. При обговоренні ми зрозуміли,  які навички формуємо та які вміння розвиваємо у дітей завдяки виконанню такої вправи. Як можна модифікувати цю вправу для різних вікових груп.
Після проведення Вправа на розширення вертикального поля зору тренер акцентує увагу на тому, що щоразу кисть руки приймає інше положення, а це є надзвичайно важливим у 21 столітті, коли діти зазвичай використовують тільки один палець під час роботи з гаджетами, і не задіюють всю руку. Тому дрібна моторика дитини не розвивається належним чином, як наслідок не відбувається стимуляція потрібних зон мозку.
Для розвитку логічного мислення та отримання математичних знань про рахунок, форму пропорції, симетрії проведено вправу «Чарівні» цифри, створювали  3Д моделі чисел, утворювали  рівності і нерівності з ними.
Дані вправи допомагають розвивати у дітей уміння взаємодіяти в парі/групі/команді,  домовлятися,  цілеспрямованість, уміння справлятися з невдачами, вирішувати проблемні завдання. Важливим аспектом є розвиток мовлення дітей , тому проведенно такі вправи,як «Оживи літеру», «Покажи відповідного кольору», «Читаємо, пишемо, будуємо»

Тренер запропонував учасникам уявити собі таку організацію освітнього процесу, в якому не обмежені часом і простором діти і дорослі взаємодіють у спільній цікавій для всіх творчій діяльності, програму розгортання якої вони самі придумали і реалізують разом. В цій діяльності кожна дитина обирає для себе спосіб і темп дії, що відповідає її природі.
Це проектна діяльність.
Ключова ознака проектної діяльності-це пошук відповіді на проблемну ситуацію, значущу в дослідницькому плані.
Проектна діяльність змінює позицію педагога з носія готових знань – на педагога-фасилітатора та активує його вміння ставити ключові запитання.
Дитина займає активну позицію у пошуку та перетворенні інформації та взаємодії в команді.
Який ви маєте досвід проектної діяльності?
Тренер об’єднала учасників у команди за допомогою карток які у них стоять на столах відповідного кольору. Після розподілу команди працюють над створенням проектів відповідної теми, приділяючи увагу не тільки зовнішньому, а і внутрішньому наповненню. (по 10 учасників). Для кожної команди є ватмани на яких вони малювали назву свого проекту.
Теми для проектів:
 «Дім принцеси»
 «Дитячий майданчик»
 «Весела ферма»
 «Будівельний майданчик»
Підводячи підсумок проведеної роботи з конструктором LEGO Duplo , LEGO  Education  можна стверджувати, що головна ідея навчання конструкторами LEGO  полягає у навчанні через дію, тобто здобутті знань у процесі конструювання та дослідження моделей. Це не лише гра, а й важливий чинник розвитку дітей. роботи. Саме ця праця допомагає дитині стати самою собою.
Наш досвід свідчить, що робота з конструктором LEGO Duplo , LEGO  Education   стимулює у дошкільників розвиток творчих здібностей, забезпечує стійку мотивацію до отриманих знань, до пізнання нового. У дітей формуються  уявлення про сенсорні еталони, технічні навички конструктивної діяльності, навички орієнтації у просторі та на площині. Такі вміння і навички закладають фундамент навчальної діяльності майбутніх школярів.

  


Немає коментарів:

Дописати коментар